28 січня у Пенсійному фонді України відбулася прес-конференція з приводу впровадження Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"


У заході взяли участь:

Голова правління Пенсійного фонду України Борис Зайчук;

Заступник Голови правління Анатолій Боніславський;

Заступник Голови правління Олексій Зарудний;

Начальник управління пенсійного забезпечення Валентина Никитенко.

Вів прес-конференцію начальник організаційно-інформаційного управління Пенсійного Фонду Леонід Лихоліт.


Фото(зліва направо): В. Никитенко, А. Боніславський, Б. Зайчук, О. Зарудний, Л. Лихоліт


Основним лейтмотивом прес-конференції стало: нова пенсійна система, яка запроваджена з 1 січня 2004 року, базується на нових принципах - принципах страхування, а не забезпечення, що відповідає світовим стандартам.

На зустрічі із ЗМІ (зареєструвалося близько 40 журналістів) керівництво Пенсійного фонду вперше оприлюднило деякі факти, що стосуються попередніх підсумків перерахунків пенсій сьогоднішнім пенсіонерам. Так, за матеріалами пенсійних справ згідно розміру зарплат та тривалості стажу, внаслідок перерахунку пенсії були збільшені 3 мільйонам 900 тисячам українських пенсіонерів. Розмір збільшення - від 20 до 1000 гривень. Перерахунок супроводжувався надмірним збільшенням кількості відвідувань пенсіонерами органів Пенсійного фонду. Так лише по місту Києву за останні 2,5 місяці до відділень ПФУ звернулося більше 400 тисяч пенсіонерів (загалом у столиці країни мешкає 540 тисяч пенсіонерів). Середня тривалість прийому - півгодини. Незважаючи на те, що були введені додаткові прийомні дні, працівники районних управлінь Пенсійного Фонду України витримують надзвичайно велике навантаження, а пенсіонери - незручності та незадоволення.

Заступник Голови правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний зазначив, що вперше в історії проведення пенсійної реформи в країнах світу подібне реформування започатковується разом із підвищенням розміру пенсійних виплат. І при цьому реформування здійснюється за рахунок коштів самого Пенсійного фонду, без залучення зовнішніх запозичень. Ще одна "нетипова" обставина - пенсійний вік в Україні не змінено, хоча, частіше за все, уряди країн світу вдаються до підвищення пенсійного віку під час трансформації пенсійних систем.

Голова правління Пенсійного Фонду Борис Зайчук підкреслив, що одночасно із проведенням перерахунків, очолюваний ним орган працює над наповненням бюджету Пенсійного фонду аби коштів було достатньо для виплати пенсій в нових розмірах. "Проблема у нас одна - має зрости зарплата громадян України," - вважає Борис Олександрович. Суттєве збільшення пенсій можливе лише за умови зростання ціни робочої сили в Україні та збільшення обсягів пенсійних відрахувань.

Важливе питання в становленні нової пенсійної системи відіграє система персоніфікованого обліку. Кожна застрахована особа має знати, що в базі даних Пенсійного фонду обліковуються всі дані про страховий стаж та заробітну плату, починаючи з 1 липня 2000 року. В зв'язку з цим кожна застрахована особа має право перевірити правильність відрахувань пенсійних внесків роботодавцем і, якщо роботодавець є злісним порушником сплати внесків, то працівник може звернутись до суду. А якщо пенсійні внески відраховувались тільки із частини зарплати, а іншу частину працівник отримував в конверті, то тепер це негативно вплине і на майбутній розмір пенсії.

Було окреслено важливу роль, яку відіграють засоби масової інформації в освітній та роз'яснювальній роботі з населенням. Як зазначив Заступник Голови правління Пенсійного Фонду Анатолій Боніславський, інформація, що подається журналістами, повинна бути доступною, чіткою та достовірною. Адже саме від ступеню обізнаності та поінформованості залежить усвідомлення всіма верствами населення процесів, що відбуваються. Інформаційна робота повинна бути спрямована не лише на сьогоднішніх пенсіонерів, а й на майбутніх платників внесків до Пенсійного фонду - починаючи зі шкільної лави.

Голова правління Пенсійного фонду України також поділився із журналістами інформацією щодо зустрічі з Президентом України Леонідом Кучмою, що відбулася напередодні. Глава держави дав доручення уряду збільшити розмір пенсій пенсіонерам, стаж та розмір зарплати яких виявився замалими для того, щоб пенсії були перераховані. Загальний обсяг збільшення становитиме 10% (враховуючи підвищення на 4,2 відсотків, що вже проведене). Наприкінці зустрічі керівники ПФУ відповіли на запитання представників ЗМІ.